Prokop Diviš, kresba; autor: Jan Vilímek – České album, sbírka podobizen předních českých velikánů, mužů i žen práce, kteří život svůj zasvětili povznesení národa svého (dostupné online), volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5720235
Je znám především jako vynálezce prvního funkčního zemněného bleskosvodu (hromosvodu) na světě. Lapač elektromagnetických výbojů vznikajících v zemské atmosféře sestrojil Prokop Diviš, vlastním jménem Václav Divíšek, ve svých 58 letech, v roce 1754. Jako u většiny jeho kolegů badatelů ale trvalo, než byl pochopen.
Narodil se 26. března 1698 v rodině domkáře a v roce 1726 byl vysvěcen na kněze. V premonstrátském klášteře ve Znojmě vyučoval přírodní vědy a fyziku a během pedagogické činnosti i kněžského zaměstnání se věnoval pokusům s hořením, hydromechanikou a elektřinou. Známy jsou jeho výzkumy o vlivu elektromagnetismu na rostliny a živočichy a pokusy využít elektřinu na léčbu některých onemocnění, například ochrnutí a bolesti páteře. Jeho zájem o poznávání ale šel ještě dále, takže v letech 1741 a 1742 sestrojil jako převor kláštera v Louce u Znojma stroj schopný čerpat vodu ze studně a vytlačit ji do výšky 60 metrů. Užitek z toho měli všichni občané obce, protože koncem roku 1742 vybudoval Diviš v Louce vodovod.
Se svým nejdůležitějším vynálezem ale nebyl zprvu pochopen. Manžel císařovny Marie Terezie František, kterého Diviš žádal o podporu výstavby několika bleskosvodů, nechal jeho zařízení posoudit vídeňské matematiky, kteří ho zamítli jako škodlivý a neprospěšný. Ten, který si Diviš instaloval na vlastním domě, po něm žádali venkované odstranit, protože ho považovali za důvod velkého sucha, které v létě 1759 panovalo po celých Čechách. Když jejich žádost neuposlechl, následující rok ho násilím strhli na zem. Když pak v roce 1761 způsobily bouře škody na úrodě, žádali ho, aby bleskosvod znovu postavil, Diviš je však neuposlechl.
Dnešní podobu bleskosvodu dal světově uznávaný americký vynálezce Benjamin Franklin, prvenství však nelze Čechu Divišovi, který s vynálezem přišel o šest let dřív, v žádném případě upřít.
Životopis Prokopa Diviše na serveru Converter