Že někteří lidé nejedí maso, je věc známá, neboť téměř každý má ve svém okolí někoho, kdo z nejrůznějších důvodů odmítá konzumovat zvířecí svalovinu a také další jateční produkty, například sádlo. Největší šance, že na nějakého narazíte, je v Indii, téměř 50procentní, neboť zde žije 70 % všech světových vegetariánů. Není ovšem vegetarián jako vegetarián. Víte, že mezi lidmi, kterým je společné, že nejedí maso, existují velké rozdíly?
Typický vegetarián nejí ani červené maso (maso savců, tedy hovězí, vepřové, skopové apod.), ale ani maso bílé (drůbež, ryby), nejpřísnější vegetariáni jsou vegani, kteří dokonce odmítají další živočišné produkty jako vejce, mléko a med. Ti, kdo mléko a mléčné výrobky neodmítají, se nazývají laktovegetariáni (lac = latinsky mléko), vejce jedí ovovegetariáni (z latinského ovo = vejce). Jak vejce, tak mléčné výrobky mají ve svém jídelníčku zařazené laktoovovegetariáni. Některé skupiny vegetariánů se odlišují také podle zásad, které při stravování vyznávají. Suvegetariáni například nejedí kromě masa a jatečních výrobků páchnoucí zeleninu (česněk, cibuli apod.), frutariáni jsou přísní vegani, kteří se stravují jen rostlinnými plody a vyžadují, aby při jejich odebírání nebyla rostlina zraněna. Vitariáni jedí jen rostlinnou stravu, která nebyla upravena při teplotě nad 48 °C. Zajímavou podskupinou vitariánů jsou džusariáni, jejichž strava je založena na ovocných a zeleninových šťávách, a sprutatiáni, kteří konzumují klíčky semen rostlin.
Vedle zapřísáhlých vegetariánů, potažmo veganů, pak existují tzv. polovegetariáni (semivegetariáni), kteří neodmítají bílé maso – tedy drůbež nebo ryby. Pescetariáni odmítají všechno maso kromě ryb a nevyhýbají se ani ostatním živočišným produktům kromě masa, pollotariáni si pochutnají na drůbeži, pescopollovegetariáni nejedí jen maso savců. A ti, kteří si maso, a to jakékoli, občas dopřejí, jsou flexitariáni nebo lessetariáni.