I když každého, kdo jede z Krkonoš do Hradce Králové a kousek za Choustníkovým Hradištěm ho na chvíli mezi pokrkonošskými kopečky spatří, napadne, že to musí být zámek, velká barokní stavba nikdy zámkem nebyla. Kuks, kterému dala název vesnice schovaná v údolí pod ním, byl totiž na přelomu 17. a 18. století postaven jako lázeňský areál.
Protože se v obci našly minerální prameny, z nichž tři byly dokonce pokládány za léčivé, rozhodl se majitel zdejšího panství František Antonín hrabě Sporck (1662–1738) vybudovat na kopci nad vesnicí velkolepý lázeňský komplex v barokním stylu. Kromě špitálu do něj patřily hotel a zámek vybudovaný na druhém břehu Labe. Hosty hospitalu se stali příslušníci evropských šlechtických rodů, ale také umělci – architekti, básníci, malíři, skladatelé a sochaři.
Jeden ze sochařů ostatně do Kuksu jezdil často, aby zde zanechal svůj velmi výrazný otisk. Kuks je znám sochami, které zdobí místní ádvoři. Autorem čtyřiadvaceti alegorií lidských ctností a neřestí je Matyáš Bernard Braun (1684–1738), jehož několik děl stojí také na pražském Karlově mostě. Ten pro Sporcka vytesal nejen zmíněnou alegorickou kolekci, ale také betlém, který zhotovil přímo do pískovcových skal v areálu Nový les, umístěném několik kilometrů od špitálu.