Mezi nejrychleji se rozvíjející sporty současnosti patří bezesporu golf, který byl ještě před několika lety v České republice zábavou jen několika stovek bohatších lidí. V poslední době je však jeho obliba stále větší i mezi dalšími hráči. A tak vznikají nová hřiště umožňující tuto zábavu, která je prestižním profesionálním sportem, ale umí pobavit i amatéry. Na celém světě hraje golf podle odhadů 60 milionů lidí.
Golf se hraje na travnatých hřištích, speciálně upravených pro tyto účely. Nejedná se o rovné plochy jako třeba v případě fotbalu – členitý povrch naopak dělá golf zajímavějším. Kromě toho jsou na hřišti také přírodní překážky jako stromy, keře a vodní plochy. Na hřišti jsou rozmístěné jamky o průměru 10,9 cm (je jich buď devět, nebo osmnáct) a cílem hráčů je dopravit malý míček o průměru alespoň 42,67 milimetru a váze maximálně 45,93 gramu pokrytý malými důlky pomocí úderů holí z odpaliště do jamky. Komu se to podaří na nejmenší počet úderů mezi odpalištěm a jamkou, vyhrává. Pro potřeby nejrůznějších odpalů se používají hole dřevěné, železné nebo tzv. puttery, sloužící k doklepávání míčku do jamky na krátké vzdálenosti. Označují se čísly a každý hráč jich na hřišti nemůže mít víc než čtrnáct.
Říká se, že golf, který vznikl pravděpodobně ve Skotsku už ve 14. nebo 15. století ve Skotsku, je hra gentlemanů, a proto se předpokládá vzájemná zdvořilost mezi hráči během soupeření, které ani nepotřebuje rozhodčího, a dodržování etikety, tedy pravidel slušného chování, a dokonce oblékání. Na golfové hřiště je třeba vzít si tričko s límečkem a dlouhé kalhoty nebo šortky ke kolenům (ženy mohou mít sukni), ale nikdy ne třeba modré džíny. Slovník golfistů je nabitý anglickými termíny, které označují jednotlivé části hřiště (např. prostor kolem jamky se nazývá green), osoby pohybující se na hřišti (caddy je nosič holí, který asistuje jednomu konkrétnímu hráči), pomůcky (woods jsou dřevěné hole) a úkony (drop je spuštění míčku z ruky po zahrání mimo hřiště).