Přestože byl neurologem a psychiatrem, jeho objev ovlivnil jiné lékařské obory. Jan Janský, český lékař, který se narodil 3. dubna 1873, totiž v roce 1907 zveřejnil svou studii, ve které lidskou krev rozdělil podle vlastností červených krvinek do čtyř skupin.
Do té doby byla různá srážlivost krve daná jejím odlišným složením na okraji zájmu. Janský se jí zabýval proto, že se jako psychiatr snažil objasnit vliv srážlivosti krve na psychické poruchy. I když se mu to nepodařilo, za rozdělení krve do čtyř skupin si na pražské univerzitě vysloužil docenturu. Jeho objev měl přitom pro medicínu velký význam: lékaři začali brát při krevních transfuzích ohled na složení krve příjemců a dárců životodárné tekutiny. To dodnes zachraňuje velké množství životů. S léčením zranění měl Janský své osobní zkušenosti – se svou ženou Hedvou se seznámil poté, co jí na kole přejel nohu a poté ji léčil.
Už šest let před Janským přišel s objevem krevních skupin rakouský lékař Karl Landsteiner, který za něj v roce 1930 dokonce dostal Nobelovu cenu. Ten však krev rozdělil pouze do tří skupin. Janskému tak lze přiznat prvenství, které si ovšem nemohl vychutnat. Vášnivý hráč mariáše, koňský sázkař v Chuchli a konfliktní typ zemřel ve svých 48 letech po srdečním záchvatu. Ischemickou chorobu srdeční, která byla jeho příčinou, si přivezl z první světové války, kam v roce 1914 odjel jako štábní lékař. Zajímavostí osudu je, že jeho „soupeř“ v uznání objevu Landsteiner se dožil stejného věku.
Podrobný životopis Jana Janského na stránkách Pražské informační služby