Lidský mozek, který je uložený v dutině lebeční, která ho chrání před nebezpečím zvenku, a jako část centrálního nervového systému řídí všechny činnosti, které člověk vykonává, a to jak vědomě, tak nevědomě. Je přirovnáván k nasáklé houbě, protože ji svým vzhledem připomíná. A dokonce ho tvoří z více než tří čtvrtin voda. Přesto se jedná o zázrak přírody.
Mozek dospělého člověka váží asi 1,2 až 1,4 kilogramu. Skládá se z několika částí – například velkého mozku, který má na starost ovládání myšlení, pohybu a smyslového vnímání, mezimozku, ve kterém vznikají hormony ovlivňující naše biorytmy a kde dochází také k řízení našich emocí, středního mozku, který ovládá souhru očí a pohyb hlavy za zvukem, a mozečku, díky němuž umíme udržet rovnováhu a koordinovat pohyby. V mozku je 100 miliard neuronů, nervových buněk, které z různých částí těla přijímají signály, nebo je naopak vysílají. Protože se jedná o takhle výkonnou továrnu, spotřebuje mozek 20 % veškeré energie, kterou tělo přijme, ačkoli na hmotnosti celého těla zaujímá jen asi 2 procenta.
O jedinečnosti lidského mozku jako orgánu schopného zpracovávat velké množství informací svědčí jeho porovnání se supervýkonnými počítači. Zatímco dosud nejrychlejší superpočítač světa má výkon maximálně necelých 1,5 petaflops (za jednu sekundu vykoná 1,5 biliard operací), výkon mozku dosahuje 38 petaflops. Na polovinu tohoto výkonu se přiblíží počítač, který bude mít 1,6 milionu procesorových jader a jeho 96 skříní zabere plochu 318 metrů čtverečních. Paměťová kapacita jednoho malého lidského mozku, tedy prostor pro uložení informací, dosahuje 3 584 terrabytů. Taková kapacita pojme přes 780 tisíc filmů v DVD kvalitě.