Knihy patří k základní výbavě každé domácnosti. Jsou s námi na každém kroku, protože nám umí být příjemnými společníky. Přestože mnozí lidé po bouřlivém nástupu internetu tvrdili, že kniha bude mít kvůli multimediálním možnostem sítě namále a v současnosti na její pozici útočí i kniha elektronická, klasické tištěné knihy se vydávají pořád. Dokonce stále víc.
Zatímco v roce 2001 vyšlo u nás 14 321 titulů knih, o sedm let později už jejich počet vzrostl na 18 520. To bylo nejvyšší číslo v historii. Drtivá většina z nich, 88 procent, vyšla vůbec poprvé, jen ve 12 procentech případů se jednalo o druhá a další vydání. Přestože se v běžných knihkupectvích nedají koupit všechny knihy (jedná se například o publikace vydané různými organizacemi, státními institucemi, univerzitami apod.), má český čtenář k dispozici stále širší výběr. Může za to také rostoucí množství nakladatelů, kteří knihy vydávají. V současné době jich je přes 4 300. Mezi nejprodávanější české autory patří Michal Viewegh, Zdeněk Svěrák a Barbara Nesvadbová, zahraničním titulům vládla v posledních letech tak jako všude na světě série o čarodějnickém učni Harry Potterovi.
Asi třetina všech vydaných knih za rok pochází z cizího jazyka – nejvíce jsou mezi 46 jazyky přeloženými v roce 2008 zastoupeny angličtina, němčina a francouzština. Beletrie neboli krásná literatura (romány, povídky apod.) tvoří necelou čtvrtinu knižní produkce, každá přibližně 14. kniha je určena dětem nebo mládeži. Čeští, moravští a slezští nakladatelé nevydávají jen knihy v češtině, cizojazyčné literatury vyjde u nás asi 13 procent z celkového množství titulů. Vévodí samozřejmě angličtina a následují němčina a slovenština.
Svaz českých knihkupců a nakladatelů
Roční výkazy Národní knihovny o neperiodických publikacích