Lidé si rádi hrají a hledají v jevech nejrůznější kuriózní souvislosti. Výsledkem této hravosti jsou například palindromy, posloupnosti znaků nebo symbolů, které při čtení v obou směrech mají stejný význam. Jmenují se palindromy a jejich nejznámějším českým zástupcem je věta KOBYLA MÁ MALÝ BOK.
Nejčastěji se s pojmem palindrom, který pochází z řeckého palindromos, což znamená běžící pozpátku, setkáme v jazyce, kde se jím popisují slova, nebo dokonce celé věty, které se čtou stejně zleva i zprava. Nejjednodušší jsou samozřejmě krátká slova jako KAJAK, ROTOR nebo DĚD. V češtině nejdelší jsou tvary sloves NEPOCHOPEN, NEZAŘAZEN, NEZASAZEN a NEPOCHOPEN. Uvedené příklady mají tu vlastnost, že se čtou oběma směry úplně stejně včetně diakritiky. Existují ale také celá palindromatická souvětí. Ty už ale musíme číst tak, že nebereme v úvahu mezery a diakritiku, tedy háčky a čárky, ani interpunkci, tedy případné čárky. Zkuste si oběma směry přečíst například následující věty: JELENOVI PIVO NELEJ. KUNA NESE NANUK. ZEMAN NEMÁ KÁMEN NA MEZ.
Vytrvalým tvůrcem a sběratelem českých palindromů byl učitel z Benešova nad Černou Josef Wimmer, který jich nashromáždil hodně přes deset tisíc. Byl by schopen posbírat jich mnohem víc, ale mnohé z vět, které lze číst zleva i zprava, dávají jen velmi těžce srozumitelný význam. Vždyť pochopit smysl následujícího souvětí je oříšek pro jazykovědce: KUL TU ON, PANE, ŽÁK O DEN ŠÍP SPÍŠ, NEDOKÁŽE NAPNOUT LUK. Palindromatické ovšem nemusí být jen skupiny písmen, ale také čísla, melodie a posloupnosti jiných znaků. Britská reklamní agentura dokonce vytvořila reklamní spot, jehož dvě poloviny jsou proti sobě otočené, a spot tak končí přesně tam, kde začal.
Palindromy nejsou jen specialitou češtiny. Šéf výzkumu internetové firmy Google Peter Norvig vytvořil program, s jehož pomocí sestavil nejdelší palindrom v angličtině. Ten má 17 826 slov. A nejdelším jednoslovným palindromem je finské SAIPPUAKUPPINIPPUKAUPPIAS, což se dá přeložit jako prodejce mýdlového poháru. Ještě zajímavějším námětem na přemýšlení jsou takzvané ambigramy, které se dají číst více než dvěma směry. Zástupcem této kategorie je například slovo TAHAT, které má stejný význam pozpátku i zrcadlově převrácené.
Pojednání Josefa Wimmera o palindromech s ukázkami
Nejdelší palindrom od Petera Norviga (v angličtině)
Palindromická čísla do 100 000 (v angličtině)