V jižních Čechách, něco přes 25 kilometrů od Strakonic a na půli cesty mezi Horažďovicemi a Sušicí je obec s názvem Rabí. Nad ní se vypíná zřícenina stejnojmenného hradu, který měl v době své největší slávy jeden z nejlepších obranných systémů v Evropě. Ten od přelomu 15. století začali budovat jeho tehdejší majitelé.
Páni z Rýzmberka měli k přestavbě Rabí na sídlo se silnými hradbami hodně důvodů. Nejvýznamnějším byl patrně ten, že se hrad podařilo hned dvakrát kolem roku 1420 dobýt husitům. Všechny plány se ale Rýzmberským nepodařilo uskutečnit, protože se při budování opevnění s předsunutými dělovými baštami (věžemi) velmi zadlužili, což je dokonce donutilo rozprodat velkou část svého majetku. I tak se jim podařilo udělat z Rabí odolný hrad, který se rozrostl do plochy 10 tisíc metrů čtverečních (tedy plochy stejné jako čtverec o stranách dlouhých 100 metrů). Rabí je tak jedním z největších hradů ve střední Evropě a zcela určitě nejrozsáhlejší zříceninou v Česku.
Při druhém obléhání Rabí husity, kteří hrad poprvé vyplenili v roce 1420, přišel husitský vojevůdce Jan Žižka o své druhé, pravé oko (na levé neviděl pravděpodobně od 10 let po úderu sečnou zbraní). Pověst praví, že se tak stalo pod starou hruškou, odkud Žižka boje řídil. Ze stromu odlétla tříska poté, co se do ní trefil šípem jeden z obránců hradu Jan Přibík Kocovský.