Euro, společná měna více než poloviny členských zemí Evropské unie, je vlastně jednou z nejnovějších měn, které byly v celém světě zavedeny. A přitom je měnou docela významnou, protože v mnoha případech nahrazuje americký dolar jako univerzální platidlo mezinárodního obchodu.
Euro bylo zavedeno začátkem roku 2002 ve dvanácti zemích Evropské unie (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko a Španělsko). O pět let přistoupilo k měnové unii Slovinsko, další rok Kypr a Malta a jako poslední začátkem roku 2009 Slovensko. Všechny státy se vstupem do skupiny zemí používajících jako měnu euro zbavily svých dřívějších platidel. Menší jednotkou než euro je jeden cent (1 euro = 100 centů). Sada bankovek a mincí obsahuje 8 mincí v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura. Na lícové straně mají stejný motiv, na rubu obsahují motiv z konkrétní země eurozóny, v níž se mince razila. Všechny však mají platnost v celé měnové unii. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur a jsou na nich vyobrazeny architektonické památky z různých stavebních stylů v historii.
Měnovou politiku, tedy aktivity související s vydáváním bankovek a mincí, správu devizových rezerv a navrhování zákonů týkajících se společné evropské měny, vykonává Evropská centrální banka.
Stránky Evropské centrální banky o euru