Pitnou vodu považujeme za běžnou součást našeho života, protože k ní máme snadný přístup a denně ji používáme. Na světě však žije přes 6 miliard lidí a ne pro každý ji má na dosah. Přitom se jedná o jednu ze základních životních potřeb. Spolu s nedostatkem vody pociťují v mnoha zemích světa problém hygieny související s neexistujícími toaletami a vodovody.
Zní to podivně, ale například ve druhé nejlidnatější zemi světa Indii, kde žije 1,2 miliardy obyvatel, má svůj mobilní telefon téměř polovina z nich. Přístup na vlastní záchod mělo ale jen něco přes 350 milionů lidí. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě nemá vlastní toaletu 1,1 miliardy obyvatel. Přes 80 procent z nich žije v deseti zemích. Indie je s uvedenými čísly na čele žebříčku. Počet lidí bez přístupu k pitné vodě sice nepřekročil hrozivou miliardu, i tak je ale množství lidí, kteří jsou odkázáni na jiné zdroje, hrozivý: je jich téměř 900 milionů. Téměř dvě pětiny z nich žijí v subsaharské Africe, další čtvrtina obývá jižní Asii.
Větší problémy jsou pochopitelně na venkově, kde se pochopitelně daří budovat příslušné rozvody mnohem hůře než ve městech. Jak je vidět, vodovod, který k nám dopraví vodu, kohoutek, ze kterého blahodárnou tekutinu beze strachu o zdraví napustíme, a vlastní fungující hygienická zařízení, nejsou ani v dnešním moderním světě samozřejmostí.
Pitná voda na serveru Státního zdravotního ústavu
Zpráva Světové zdravotnické organizace (v angličtině)