Západočeský Aš je kromě toho, že se jedná o nejzápadnější město u nás, známý také jako město s nejkratším názvem u nás. Méně už se ví, že dvě písmena má také Eš, obec ležící na Vysočině. Ve stejném kraji bychom měli hledat také vesnici nacházející se na opačné konci. Jmenuje se Nová Ves u Nového Města na Moravě, a její jméno tak má 33 znaků včetně mezer mezi slovy.
Pokud jde o nejdelší jednoslovný název, rekordmanem jsou Prostředkovice na Jihlavsku. Co je to však proti malému velšskému městečku z ostrova Anglesey ve Velké Británii. Jednoslovný název má 58 znaků a v originálu zní Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. V překladu to znamená „Kostel svaté Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia z červené jeskyně“. Úplně nejdelší jméno na světě, i když víceslovné, mělo hlavní město Thajska Bangkok. Jmenovalo se totiž Krungthep mahanakhon amorn rattanakosin mahintara ayutthaya mahadilok phopnopparat rajathani burirom udomrajaniwet mahasathan amornphimarn avatarnsathit sakkathatitaya visnukam prasit (thajsky กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์), v překladu „Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem“.
Kuriózními názvy se ale nepyšní jen města a obce. Jazyk bychom si mohli vylámat také na pojmenování 305 metrů vysokého kopce na Novém Zélandu, který maorské obyvatelstvo nazývá Taumatawhakatangihangakoauotamateturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.
A nejkratší jméno? To má norské rybářské městečko Å.