Snad žádná jiná poživatina nevyvolává mezi vědci tolik protichůdných názorů jako káva, nápoj připravený z mletých a pražených plodů rostliny kávovníku. Lékaři se totiž přou, zda její pití je, či není zdraví škodlivé. Jedni říkají, že zvyšuje krevní tlak, a může být proto příčinou srdečních nemocí. Druzí zase na této droze, která obsahuje návykový kofein, vidí pozitiva. Umí totiž udržet člověka bdělým a pozorným.
Ať tak či tak, káva je na celém světě po ropě druhou nejdůležitější surovinou. Pochází z horských lesů Etiopie, kde byl kávovník objeven v 6. století našeho letopočtu. Ačkoli se pěstuje v tropech, protože vyžaduje teplé a vlhké podnebí, kávové boby se rozšířily do všech koutů světa a lidé si z nich vyrobený nápoj zvykli pít při nejrůznějších příležitostech. S mírnou nadsázkou se dá říct, že co země, to jiná kultura popíjení kávy, protože všude jsou zvyklí na něco jiného. Například Italové, kteří začátkem 20. století vynalezli první profesionální přístroj na výrobu dnes nejrozšířenější formy kávy espresa, mají rádi kávu silnou a hořkou, proto ji pijí z malých šálků. Ve Francii mají oproti tomu radši kávu slabší. Zejména v arabských zemích se nabídka kávy neodmítá, protože tím hostitel hostovi vyjadřuje velkou čest. Správná káva se tu připravuje v džezvě, nádobě s dlouhou rukojetí, a směs kávy a cukru zalitá vodou se natřikrát převaří, než se rozlije do šálků. Takřka posvátným obřadem je příprava a pití kávy také v její domovině Etiopii.
Kvalitě kávy je velká pozornost věnována na celém světě. Ten, kdo se tento nápoj rád vychutná, sáhne s největší pravděpodobností spíše po arabice, který tvoří asi čtvrtinu celosvětové produkce kávy. Jedná se o kvalitní typ kávy, která skýtá širší spektrum chutí a vůní a obsahuje méně kofeinu než zhruba třikrát rozšířenější robusta. Jiné druhy kávy (například excelsa a liberica) se na trhu téměř nevyskytují. S rostoucí náročností a vybíravostí milovníků kávy se vyvinuly také specifické formy kávy, takže vedle zmíněného espresa si dnes v každé lepší kavárně můžeme pochutnat také na cappuccinu (čti kapučínu), moccaccinu a dalších. Všechny však mají společný základ – voňavé plody kávovníku, které dělají radost mnoha labužníkům na celém světě.