Jeho vynález byl jedním z několika důležitých mezníků lidské historie. Díky knihám, které se od toho památného dne mohly začít rozšířovat mezi daleko větší množství čtenářů, získalo lidstvo nové obzory. Právě před 555 lety si vynálezce Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg, splnil svůj sen a v německé Mohuči začal tisknout první knihu rozmnoženou pomocí tiskařského stroje.
Jeho technika byla poměrně jednoduchá, přesto k jejímu vynalezení musel Gutenberg ujít velký kus cesty. Dávno před ním se to sice podařilo už v Asii, Gutenberg ale svým vynálezem obohatil Evropu, takže položil základy knižní vzdělanosti na nejvíce se rozvíjejícím kontinentu. Jeho tiskařský stroj (knihtisk) se skládal z dřevěné sazebnice, do níž Gutenberg vkládal písmena odlitá z kovu. Takto vytvořenou matrici stačilo potřít tiskařskou barvou a otisknout na papír. Tak vznikaly první tištěné stránky knihy. Jelikož v té době bylo pro lidi důležité náboženství, první knihou, kterou Gutenberg z kovových liter vysázel, byla bible. Na celém světě se dosud našlo 51 kopií první tištěné Gutenbergovy bible, dvanáct z nich na pergamenu (opracované zvířecí kůži zbavené chlupů) a 39 na papíře, tedy asi třetina celého nákladu, který tehdy Gutenberg vytiskl.
Johannes Gensfleisch se sice před koncem 14. století narodil v Mohuči, ale už v dětství se z města s rodiči stěhuje Štrasburku. Zde se stává zlatníkem a písařem a zajímá se o tiskařské techniky. Díky jeho vynálezu knihtisku, jehož schopnosti byly v příštích staletích zdokonalovány a stály na začátku rozvíjejícího odvětví, mohly knihy vznikat rychleji a hlavně levněji – každá vysázená stránka byla otištěna v mnoha stejných kopiích. Do té doby byly knihy opisovány ručně nebo byly tištěny z dřevěných předloh, do kterých se vyřezávaly celé stránky. Před těmi 555 lety tedy svět vykročil do zcela nové éry své existence.
Johannes Gutenberg na Referáty.cz
Heslo Johannes Gutenberg na Encyklopedii Britannica (anglicky)