Důležitou součástí vývoje lidského společenství bylo v historii předávání informací. To s pokrokem civilizace a s přibýváním množství událostí nabývalo na stále větším významu. Z jednorázových doručování zpráviček se později vyvinulo odvětví s hustou sítí poboček a doručovatelů tak, jak ho známe dnes. I když si většinu informací zprostředkováváme pomocí internetu, hrají pošty na celém světě stále významnou roli.
První předchůdce pošty přitom najdeme v dávném starověku. Nejprve byli pro účely doručování zpráv využíváni pěší poslové, kteří se na cestě od odesílatele k příjemci podle potřeby střídali. Tento způsob předávání korespondence dal poště název – latinské slovo posita totiž označuje místo, kde si kurýři přepravované zprávy vyměňovali. Podle úrovně vyspělosti dané země se lišily způsoby zaznamenávání informací – někdy se zprávy předávaly ústně, jindy pomocí písemných záznamů. Pěší doručovatelé a běžci dostali postupem času k dispozici koně, a zprávy tak mohly být dopravovány na delší vzdálenosti a v kratším čase. Stejně jako v případě předchůdců novin sloužila korespondence nejprve panovníkům a církvi a v závislosti na významu jednotlivých oblastí se poštovní trasy stávaly pravidelnějšími. Například franský král Karel Veliký zavedl už v 9. století spojení z území Francie s tehdejšími významnými centry Španělskem, Itálií a Německem.
Později se stali důležitými osobami pro rozvoj poštovnictví obchodníci. Za zakladatele organizované pošty v českých zemích považován šlechtický rod Thurn-Taxisů, který doručování zpráv zajišťoval nejprve pro papeže a později pro císaře. K velkému rozvoji došlo v 17. a 18. století, kdy už existovalo několik pravidelných linek, po kterých se dopisy a balíky přepravovaly i několikrát týdně a provozovatelé měli za doručování stálé příjmy. Na konci 18. století se mezi poštovní služby prosadil telegraf, takže předávání informací bylo zase o něco jednodušší a rychlejší. Postupně se také ustálila pravidla, takže síť poštovních poboček se začala rozrůstat. Dnes je v České republice téměř 3 400 pošt a je odtud možné doručit zprávu takřka do všech koutů světa. Ale už dávno neslouží jen pro přepravu zpráv a balíků, ale poskytují také řadu jiných služeb. Jiné už naopak zanikly, protože se ukázaly jako zbytečné. Kupříkladu zmíněný telegram od 1. dubna 2010 Česká pošta nedoručuje.
Seminární práce o dějinách pošty
Historie poštovnictví v online magazínu o filatelii