Svůj každodenní život si dnes už neumíme představit bez elektrické energie. V každé domácnosti existují desítky elektropřístrojů, které nám zjednodušují život, pomáhají nám při práci a také nám přinášejí rozptýlení ve volném čase. Bez elektřiny by zkrátka v současném světě nefungovalo téměř nic. Stačí stisknout tlačítko nebo otočit vypínačem a spotřebič funguje. Ale jak vlastně taková elektřina vzniká a co to vůbec je?
Každé těleso je tvořeno atomy, což jsou malé, okem neviditelné částečky. Nejsou to ale úplně nejmenší částice, protože se skládají z jádra a obalu a v jádru jsou umístěné protony a kolem nich se pohybují elektrony, vytvářející obal. Tyto miniaturní drobečci mají zvláštní vlastnost: zatímco protony jsou nabity kladnou energií (a proto se označují symbolem +, plus), elektrony mají náboj záporný (označují se znaménkem -, minus). V každém atomu i v každém tělese jsou protony a elektrony v rovnováze. Za určitých okolností je ale možné rovnováhu porušit, a protože se tělesa snaží znovu rovnovážného stavu dosáhnout, navzájem si částice předávají. Vzniká elektrické pole, které je schopné pohánět spotřebiče.
Energii elektrického pole k nám po drátech vysokého a nízkého napětí dopravují společnosti, které se přepravou zabývají. Ještě před tím je ale potřeba ji v elektrárnách vyrobit. Základem každé elektrárny jsou velké stroje, které se nazývají generátory. Některé jejich součásti se otáčejí a tento pohyb se přeměňuje na elektrickou energii. Otáčení zajistí velké turbíny, které jsou opatřeny vrtulemi. Ty v elektrárnách na uhlí, plyn nebo jaderných pohání vodní pára, která vzniká spalováním paliva (v plynových a uhelných elektrárnách) nebo při štěpení atomů uranu (v elektrárnách jaderných). Ve vodních elektrárnách roztáčí turbínu voda v přehradě na řece a ve větrných elektrárnách zase vítr. Složitější způsob výroby elektřiny představují elektrárny na biomasu, kde při rozkládání odpadu vzniká bioplyn, který se spaluje podobně jako plyn v elektrárnách na zemní plyn, a fotovoltaické panely, kde elektrická energie vzniká přeměnou slunečního tepla.