Dnes už jsou smajlíky, jednoduché grafické značky poskládané ze symbolů počítačové klávesnice, součástí velkého množství e-mailů, příspěvků v internetových fórech i na chatech a SMS zpráv. Není divu – na to, aby si na ně zvykli, měli lidé více než čtvrt století.
První emotikony, jak se smajlíkům také říká, použil totiž 19. září roku 1982 americký profesor Scott Elliot Fahlman z Carnegie Mellon University v Ohiu, když navrhl v e-mailu svým kolegům, aby části e-mailů, které jsou myšleny v žertu nebo které jsou veselé, označovali symbolem : – ), zatímco ty části, které obsahují nějakou nepříjemnou informaci, doplnili symbolem : – (. Značky, které tyto dva historicky první smajlíky obsahují, lze najít bez ohledu jazyk a vědní obor na jakékoli klávesnici, takže jejich použití se mohlo stát univerzálním.
Dnes už se emotikony vyjadřuje velké množství situací a lidských vlastností a jejich výčet by byl velmi dlouhý. Chatovací servery a programy pro rychlou komunikaci jako ICQ nebo Skype obsahují celé galerie smajlíků. Ty už nejsou tak jednoduché, aby k jejich vyjádření stačila klávesnice počítače, a jakou barevné. Vycházejí z návrhu žlutého usměvavého obličeje, který už v roce 1963 vymyslel americký grafik a kreslíř Harvey Ross Ball.
Dopis Scotta Fahlmana kolegům (v angličtině)
Scott Fahlman popisuje, jak vymyslel smajlíky (v angličtině)