Dá se říct, že vývoj lidské civilizace směřuje kupředu mílovými kroky, dokonce tak rychle, že náš organismus není schopen se rychlým změnám přizpůsobovat. Pokrok můžeme vnímat ve všech oblastech: vždyť například ještě v 80. letech 19. století potřeboval pan Phileas Fogg v knize Julese Verna 80 dní na to, aby přejel celý svět. Dnes jsme schopni stejnou vzdálenost překonat za několik desítek hodin, a pokud použijeme moderní způsoby komunikace, zpráva o nějaké události je schopna obletět celý svět za několik sekund.
Jenže takový rychlý vývoj neznamená jen výhody. Jako lidstvo za něj platíme velkou daň. Moderní způsob života, který na lidi klade vysoké nároky, si ji vybírá v podobě civilizačních chorob (neboli nemocí západního životního stylu), které jsou neoddělitelným průvodcem dnešního člověka. Jedná se o skupinu nemocí, které nemají společné projevy, protože zasahují různé orgány a orgánové systémy v těle. Mají ale stejné příčiny a těmi jsou nezdravý životní styl, stres a spěch, horší kvalita ovzduší, nedostatek pohybu, potraviny, které konzumujeme, a jejich nadměrný příjem, velký podíl živočišných tuků v nich a jejich kalorická hodnota. Důsledkem těchto vlivů je nárůst nemocí, které se sice u lidí v minulosti tu a tam projevily, ale jejich výskyt vzrostl za posledních několik desítek let přímo raketově. Do této skupiny patří několik desítek onemocnění, z nich nejvýznamnější jsou choroby srdce a cév (jako např. ateroskleróza, tedy zužování cév, cévní mozkové příhody, infarkt myokardu, vysoký krevní tlak), cukrovka (diabetes mellitus), únavový syndrom, syndrom vyhoření (pocit totálního vyčerpání) a další psychické potíže související se stresem, obezita, rakovina, alergie, astma a lupénka, poruchy příjmu potravy a AIDS. Tento výčet zdaleka není konečný a není vyloučeno, že v dalších letech se bude dále rozšiřovat.
Je jasné, že spoustu vlivů nezměníme, dokud se nezmění požadavky moderní civilizace. Existuje ale spousta faktorů ovlivňujících rozvoj civilizačních chorob u každého jednotlivého člověka, na které můžeme mít vliv. Začít se dá například zdravou a vyváženou stravou a pohybem. Problémem civilizačních chorob je totiž to, že předpoklady k nim se postupně dědí z generace na generaci, takže kromě vlivů okolního prostředí musí nově narozené děti bojovat i s tím, že tendence k rozvoji nemocí převzali v genech od svých rodičů. A potřeba něco změnit je důležitá: každý rok zemře jen v České republice na následky civilizačních chorob přes 55 tisíc lidí, tedy každých necelých 10 minut jeden člověk. Na celém světě je 300 milionů obézních lidí a například ve Spojených státech je obézních 70 procent všech obvyvatel.
O civilizačních nemocech na serveru Vegetarian.cz